Nedavno usvojeni Zakon o planiranju i izgradnji (Službeni glasnik Republike Srbije, broj 72/09) donosi niz novih pristupa uređenju prostora. Navodimo neke nove pojmove, onako kako su dati na početku zakona:
Unapređenje energetske efikasnosti jeste smanjenje potrošnje svih vrsta energije, ušteda energije i obezbeđenje održive gradnje primenom tehničkih mera, standarda i uslova planiranja, projektovanja, izgradnje i upotrebe objekata.
Urbana obnova jeste skup planskih i drugih mera kojima se menja namena objekta, obnavlja, rekonstruiše i rehabilituje degradirani ili napušteni deo naseljenog mesta, u skladu sa principima održivog razvoja.
Standardi pristupačnosti jesu obavezne tehničke mere, standardi i uslovi projektovanja, planiranja i izgradnje kojima se osigurava nesmetano kretanje i pristup osobama sa invaliditetom, deci i starim osobama.Energetska efikasnost i poštovanje principa održivog građenja promovisani su kroz tekst zakona kao obaveza, te se tako predviđa da dokaz energetskih karakteristika objekta predstavlja sastavni i obavezni deo dokumentacije koja se podnosi za dobijanje građevinske dozvole.
Budući da je urbana obnova danas pretežni, ako ne i jedini oblik građenja gradskih prostora, važno je što se u zakonu pominje - pre svega kako bi se osigurao integralni pristup, umesto parcijalnih i
ad-hoc rešenja.
Obaveza da se uklone prepreke i olakša kretanje nije samo odraz brige za decu ili osobe sa posebnim potrebama. Pristupačnost je suštinska tekovina demokratije i sasvim konkretan aspekt drugačijeg poimanja grada.
Navodimo još jednu, formalnu izmenu u odnosu na prethodna zakonska rešenja:
Bruto razvijena građevinska površina jeste zbir površina svih nadzemnih etaža objekta, merenih u nivou podova svih delova objekta – spoljne mere obodnih zidova (sa oblogama, parapetima i ogradama).